MILADکپی
رزرو بلیط پرواز از هر نقطه ایران به مشهد با تخفیف ویژه ولادت امام رضا(ع)
رزرو بلیط هواپیما مشهد
MILADکپی
رزرو هتل با تخفیف 200 هزار تومانی ویژه ولادت امام رضا(ع)
رزرو هتل های مشهد
مدارک لازم برای رزرو بلیط هواپیما

مدارک لازم برای رزرو بلیط هواپیما

نظر:

رزرو بلیط هواپیما مشهد

اولین قدم برای اقدام به شروع سفر هوایی، رزرو بلیط هواپیما است؛ و اولین کاری که برای خرید بلیط هواپیما باید انجام دهید آماده کردن مدارک موردنیاز است؛ به عبارت دیگر شما باید چه در خرید حضوری و چه در خرید آنلاین بلیط هواپیما، مدارک لازم را آماده کنید. دقت کنید که مدارک لازم برای گرفتن بلیط هواپیما برای سفرهای داخلی و خارجی متفاوت است که در ادامه‌ی مقاله به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

مدارک لازم برای خرید بلیط هواپیما در سفرهای داخلی

شرکت‌های هواپیمایی زیادی وجود دارد که از سفرهای داخلی پشتیبانی می‌کنند. در سفرهای داخلی خرید بلیط هواپیما کار سختی نیست؛ و شما تنها با یک کد ملی می‌توانید از سایت‌های مختلف به صورت آنلاین و یا با مراجعه حضوری به فرودگاه بلیط تهیه کنید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره نحوه رزرو پرواز، مقاله چگونه بلیط هواپیما رزرو کنیم را مطالعه نمایید.

مدارک لازم برای رزرو پرواز خارجی

رزرو بلیط هواپیما در پروازهای خارجی به سادگی خرید بلیط هواپیما برای پروازهای داخلی نیست؛ و کمی متفاوت‌تر است؛ که در ادامه شما را با قوانین و مدارک لازم برای خرید بلیط هواپیما در سفرهای خارجی آشنا می‌کنیم.

مدارک لازم:

 • کارت شناسایی
 • پاسپورت(اعتبار آن بای حداقل 6 ماه باشد)
 • روادید یا ویزای کشور مقصد و گذرنامه
 • فیش پرداختی عوارض خروج از کشور

اولین مرحله در خرید بلیط هواپیما در سفرهای خارجی داشتن پاسپورت است. پاسپورت شما باید حداقل 6 ماه اعتبار داشته باشد، در صورت نداشتن اعتبار باید برای گرفتن پاسپورت جدید اقدامات لازم را انجام دهید

در مرحله‌ی دوم شما باید ویزای کشوری که قصد سفر به آن را دارید باید بدانید. به این‌گونه که از طریق سفارتخانه کشور مقصد پیگیری کرده و ویزا را دریافت کنید. یکی از قوانینی که در سفرهای خارجی باید به آن دقت کنید این است که باید بلیط رفت و برگشت را بخرید به دلیل اینکه کشور مقصد می‌خواهد از این موضوع که مسافر بعد از زمان مشخصی به کشور خود برمی‌گردد اطمینان حاصل کند. 

مدارک لازم برای خرید بلیط هواپیما مسافران با شرایط خاص

سفر کردن با هواپیما بسیار هیجان‌انگیز است. با اینکه بیشتر مردم مشکلی با هواپیما ندارند اما افراد بیمار زیادی با شرایط خاصی وجود دارند که هواپیما می‌تواند برای آن‌ها مشکلات زیادی را به بار آورد؛ بنابراین افراد بیمار زیادی هستند که برای مشاوره و درمان بیماری‌های خود سفر می‌کنند. اگر شما هم جز این دسته از افراد هستید بدانید که قبل از سفر باید مجوزهایی را دریافت کنید و بعد برای خرید بلیط هواپیما اقدام کنید. در این مقاله با ما همراه باشید تا توضیحات بیشتری در رابطه با این موضوع ارائه دهیم.

نحوه خرید بلیط هواپیما و مدارک لازم برای اتباع خارجی

اتباع خارجی برای خرید بلیط هواپیما برای سفرهای داخلی و خارجی، باید همه‌ی مراحلی که شهروندان ایرانی انجام می‌دهند را طی کنند فقط با این تفاوت که در قسمت اطلاعات مسافرین، گزینه‌ی اتباع خارجی و در بخش ملیت کشور خود را انتخاب کنند و در قسمتی که کد ملی مسافر خواسته شده است شماره پاسپورت خود را وارد کنند.

توجه داشته باشید که طبق قوانین و مقررات ذکر شده در شرکت‌های هواپیمایی، اتباع خارجی برای انجام سفرهای خارجی باید بلیط رفت و برگشت خود را خریداری کنند تا میزان اقامت آن‌ها در کشور مقصد مشخص شود.

به‌طور کلی رزرو بلیط هواپیما برای اتباع خارجی به مدارکی شامل موارد زیر نیاز دارند: 

 • پاسپورت یا برگه تردد یا برگه آزمایش
 • مشخصات فردی
 • کارت بانکی 
 • روادید یا ویزای کشور مقصد

مدارک لازم برای خرید بلیط هواپیما برای بیماران

 توجه داشته باشید رزرو بلیط هواپیما برای بیمار در هر شرکت هواپیمایی قوانین متفاوتی خواهد داشت. بنابراین مسافرانی که دارای سطح خاصی از بیماری خفیف یا متوسط هستند و یا بیمارانی که برای مشاوره یا درمان مسافرت می‌کنند، مشکل سفر با هواپیما ندارند ولی طبق قوانین شرکت‌های هواپیمایی، بیماران قبل از اقدام به خرید بلیط هواپیما باید مجوز پزشکی از پزشک معتمد ایرلاین مربوطه را دریافت کنند. در بعضی از ایرلاین ها بعد از صدور مجوز پزشکی برای مسافران بیمار، شرایط و تسهیلات و حتی محدودیت‌ها را برای سفر هوایی مشخص می‌کند.

مدارک لازم برای خرید بلیط هواپیما برای زنان باردار

قوانین خرید بلیط هواپیما در اکثر شرکت‌های هواپیمایی یکسان است. زنان باردار برای خرید بلیط هواپیما باید مدارکی را ارائه دهند. بهتر است بدانید که خانم‌های باردار فقط در بارداری اول تا پایان هفته 36 و در بارداری دوم تا پایان هفته 32 مجاز به سفر با هواپیما هستند.

زنان باردار در قدم اول قبل از رزرو بلیط هواپیما باید با پزشک خود مشورت کرده و نامه تایید سلامت مادر را دریافت کرده و سپس بلیط سفر خود را رزرو کند.

در بسیاری از ایرلاین ها نیاز است زنان باردار با ارائه نامه پزشک خود، مجوز پزشک مخصوص ایرلاین مربوطه را دریافت کند. توجه داشته باشید که این مجوز 48 ساعت و در بعضی از ایرلاین ها 72 ساعت اعتبار دارد.

به طور کلی رزرو بلیط هواپیما برای زنان باردار نیازمند مدارکی از قبیل سن بارداری و مدرک معتبر پزشکی با مهر پزشک متخصص و تخمین زمان زایمان است.

مدارک لازم برای خرید بلیط برای کودکان بدون همراه

 ممکن است گاهی ناچار شوید که کودکان خود را بدون همراه و به تنهایی راهی سفر با هواپیما کنید در این صورت برای رزرو  بلیط هواپیما برای کودکان و  پذیرش شما نیاز به مدارکی است که شما باید آن‌ها تهیه کنید.

 • مدارک شناسایی کودک و والدین یا سرپرست قانونی، کفیل یا قیم کودک به همراه گذرنامه
 • بیمه در صورت نیاز
 • هزینه بلیط کودک
 • تکمیل فرم مخصوص کودک بدون همراه و ارائه آن به پرسنل فرودگاه

دقت داشته باشید که کودک باید 2 ساعت قبل از پرواز به فرودگاه آمده و توسط ولی یا سرپرست قانونی بدرقه شود. هزینه بلیط هواپیما برای    در صورت تحویل کودک توسط یکی از اقوام، ارائه رضایت‌نامه از طرف والدین کودک ضروری است. کودکان بدون همراه با بلیط بزرگ‌سالان یکسان در نظر گرفته شده است.

نتیجه‌گیری

رزرو کردن بلیط هواپیما نیازمند مدارکی است که باید از قبل آماده کنید. ناقص بودن حتی یکی از مدارک (ویزا، پاسپورت و...) باعث می‌شود که شما نتوانید بلیط خریداری کنید. پس بهترین کار این است که شما از قبل از مدارک لازم برای خرید بلیط هواپیما آگاهی داشته باشید تا در زمان رزرو مشکلی نداشته باشید و با خیال راحت برای یک سفر لذت‌بخش آماده شوید.

سوالات متداول

برای خرید بلیط هواپیما چه مدارکی نیاز است؟

در سفرهای داخلی با داشتن کارت ملی و در سفرهای خارجی داشتن پاسپورت (با انقضای بیش از 6 ماه) و ویزا الزامی است.

چند روز پیش از پرواز می‌توان بلیط هواپیما رزرو کرد؟

آیا هنگام خرید بلیط هواپیما امکان انتخاب صندلی وجود دارد؟

آیا اتباع خارجی در سفرهای داخلی با هواپیما به پاسپورت نیاز دارند؟

رزرو هتل های مشهد

ثبت نظر

پربازدیدترین ها
mostPopularItem

نظر:30

1402/10/20

در صورت جا ماندن از پرواز چه کنیم؟

mostPopularItem

نظر:30

1402/10/20

پرواز بیزینس کلاس چیست؟

mostPopularItem

نظر:

1402/10/25

بار مجاز هواپیمایی کیش ایر

mostPopularItem

نظر:1000

1402/10/03

اطلاعات پرواز فرودگاه ساری

mostPopularItem

نظر:30

1402/10/20

میزان بار مجاز هواپیمایی معراج

mostPopularItem

نظر:

1402/12/27

خرید بلیط هواپیما با کارت کیشوندی