MILADکپی
رزرو بلیط پرواز از هر نقطه ایران به مشهد با تخفیف ویژه ولادت امام رضا(ع)
رزرو بلیط هواپیما مشهد
MILADکپی
رزرو هتل با تخفیف 200 هزار تومانی ویژه ولادت امام رضا(ع)
رزرو هتل های مشهد
air
یکطرفه
رفت و برگشت
پرواز داخلی
پرواز خارجی
Calendar icon
Calendar icon
1 مسافر

بلیط هواپیما سیستمی

از پر کاربرد ترین اصطلاحاتی که قبل از خرید بلیط هواپیما با آن مواجه شده اید، بلیط سیستمی هواپیما است. بلیط سیستمی، همان بلیط معمولی است که شرکت های هواپیمایی نرخ ثابتی را برای آن تعیین می کنند و قیمت آن معمولا نوسان کمی دارد. یک باور غلط که در جامعه رایج شده قیمت بالای بلیط هواپیما سیستمی نسبت به چارتری است. در ادامه به جزئیات این موضوع می پردازیم تا درک بهتری از این موضوع داشته باشید. 

بلیط سیستمی هواپیما چیست؟

بلیط های سیستمی مستقیما توسط شرکت هواپیمایی و بدون واسطه به فروش می رسند. پرواز های سیستمی از برنامه زمانی ثابت و منظم برخوردار هستند و نیاز نیست هر لحظه آماده رفتن به فرودگاه باشید، با توجه به ثابت بودن نرخ آن می توانید از چند روز قبل بلیط خود را خریداری کنید و با برنامه ریزی قبلی به فرودگاه بروید. علاوه بر نوسان کم قیمت بلیط سیستمی، مبلغ آن با کسر جریمه نیز قابل استرداد است.

تفاوت بلیط هواپیما چارتر و سیستمی

نرخ و شرایط استرداد بلیط عمده ترین تفاوت میان بلیط چارتر و سیستمی است. قیمت بلیط سیستمی به طور عمده ثابت و در برخی موارد از بلیط های چارتری گران تر است. البته توجه داشته باشید بلیط های چارتری در صورتی که تا نزدیکی پرواز به فروش نرسند و شرکت چارتر کننده قصد فروش صد در صدی بلیط ها را جهت متضرر نشدن داشته باشد، ممکن است بلیط های خود را به قیمت ارزان تر و به عنوان بلیط لحظه آخری به فروش بگذارد؛ در غیر این صورت ممکن است قیمت بلیط چارتری از سیستمی بیشتر باشد. 

همچنین اگر بلیط سیستمی خریداری کنید و به هر دلیل قصد کنسل کردن آن را داشته باشید طبق شرایط مشخص شده از جانب شرکت هواپیمایی مبلغی به شما بازگردانده خواهد شد. در صورتی که بلیط سیستمی خریداری کنید و به پرواز خود نرسید شرکت هواپیمایی میزان 50 درصد از وجه کل بلیط را مرجوع می کند؛ در حالی که این شرایط برای اکثر بلیط های چارتری صدق نمی کند.

خرید بلیط هواپیما ارزان سیستمی در های تیکت

در بعضی موارد خاص به دلیل کاهش تقاضا ممکن است شرکت های هواپیمایی بلیط های سیستمی خود را با قیمت کمتری به فروش بگذارند. علاوه بر موضوع فوق، اکثر شرکت های هواپیمایی تخفیفی برای اقشار خاص جامعه مانند؛ جانبازان، خانواده شهیدان، دانشجویان و ... قائل می شوند و یک بلیط هواپیما ارزان را در اختیار مسافران قرار می دهند.

قیمت بلیط هواپیما سیستمی چقدر است؟

قیمت بلیط هواپیما سیستمی هر ساله توسط سازمان هواپیمایی کشور تعیین و به شرکت های هواپیمایی ابلاغ می شود. قیمت این بلیط برای مسیر های پروازی، کلاس پروازی و سن مسافر متفاوت است. مسافت های هوایی طولانی از قیمت بالاتری برخوردار هستند. همچنین نرخ کلاس بیزینس از کلاس اکونومی بیشتر است و به همین میزان خدمات بیشتری در کلاس پروازی بیزینس ارائه می شود. نرخ بلیط برای بزرگسالان به طور کامل دریافت می شود. هزینه بلیط برای کودکان حدود 50-70 درصد نرخ کل بلیط و نوزادان 20-40 درصد نرخ کل بلیط محاسبه می شود.

قوانین کنسلی بلیط سیستمی هواپیما چگونه است؟

شرایط کنسلی بلیط های سیستمی وابسته به شرکت هواپیمایی متغیر است. به طور کل مبلغ جریمه کنسلی با توجه به شناسه نرخی، کلاس پروازی و زمان باقی مانده تا انجام پرواز متفاوت است.

سوالات متداول بلیط هواپیما سیستمی

آیا قیمت بلیط هواپیما سیستمی با سایر انواع آن تفاوت دارد؟

قیمت بلیط سیستمی هواپیما ثابت است و از جانب شرکت های هواپیمایی اعلام می شود. با توجه به نوسان قیمت بلیط های چارتری باید گفت که اختلاف قیمت بین بلیط سیستمی هواپیما و نوع چارتری آن وجود دارد. 

میزان بار مجاز پرواز های سیستمی چقدر است؟

آیا قیمت بلیط هواپیما سیستمی برای کودکان و بزرگسالان متفاوت است؟

آیا بلیط سیستمی قابل استرداد است؟