H100کپی
کد تخفیف 30 هزارتومان ویژه دهه اول محرم
رزرو بلیط هواپیما
tabestoonکپی
تخفیف 200 هزار تومانی ویژه هتل های 100% آنلاین
رزرو هتل

air
یکطرفه
رفت و برگشت
پرواز داخلی
پرواز خارجی
Calendar icon
Calendar icon
1 مسافر

بلیط هواپیما لحظه آخری

بلیط هواپیما لحظه آخری، به عنوان یک گزینه همیشه در دسترس برای مسافرانی که به دلایل مختلف نمی‌توانند یا نمی‌خواهند زمان زیادی برای برنامه‌ریزی سفر خود صرف کنند، مطرح می‌شود. این گزینه، به‌ ویژه در شرایط اضطراری یا برنامه‌های ناگهانی، بسیار کاربردی و مناسب است. بلیط هواپیما لحظه آخری معمولا با قیمت‌های پایین‌تر از دیگر بلیط‌ها به فروش می‌رسد. برای اینکه زمان کمی تا پرواز باقی مانده است، اما هنوز به فروش نرفته‌اند، تخفیف ویژه‌ای بر روی آن‌ها اعمال می‌شود، عموما بلیط هواپیما لحظه آخری شامل بلیط‌های باقی مانده در 24 ساعت قبل از سفر می‌شوند.

بلیط هواپیما لحظه آخری چیست؟

بلیط لحظه آخری به بلیط‌هایی گفته می‌شود که در آخرین لحظات قبل از پرواز خریداری می‌شوند. این بلیط‌ها معمولا چند ساعت یا چند روز قبل از پرواز در دسترس هستند. بلیط هواپیما از نوع لحظه آخری یا همان کنسلی برای آن دسته از افراد مناسب است که به دلایل مختلف نتوانسته‌اند قبل‌تر برای سفر خود برنامه‌ریزی کنند. با این حال، بلیط‌های لحظه آخری می‌توانند گزینه مناسبی برای مسافرانی باشند که به دلایل خاص نیاز به سفر در آخرین دقایق دارند. این بلیط‌ها می‌توانند به ‌ویژه در شرایط اضطراری یا برنامه‌ریزی های ناگهانی مورد استفاده قرار گیرند.

چگونه بلیط هواپیما لحظه آخری بخریم؟

در سایت های­‌تیکت برای خرید بلیط هواپیما لحظه آخری از فیلتر نوع بلیط استفاده کنید و نوع لحظه آخری را انتخاب کنید تا لیست صرفا بر اساس نیاز شما مرتب شود. بلیط‌های دقیقه نودی عموما در بازه‌های زمانی خاصی موجود هستند و شما نمی‌توانید همیشه این نوع بلیط را پیدا کنید و خرید خود را انجام دهید؛ اما در سایت ‌های­‌تیکت برای بلیط‌های لحظه آخری گزینه‌ای تحت عنوان «خبرم کن» وجود دارد که در صورت اتمام ظرفیت پرواز مربوطه و فعال سازی این ویژگی، در صورتی که ظرفیت افزایش پیدا کرد به شما اطلاع داده خواهد شد.

قیمت بلیط لحظه آخری هواپیما چقدر است؟

قیمت بلیط لحظه آخری هواپیما عموما بر اساس پارامتر‌های متنوعی تعیین می‌گردد، به طور کلی بلیط لحظه آخری نوعی بلیط ارزان است که البته این موضوع به شرایط هم بستگی دارد و ممکن است در بازه‌های تعطیلات و پر مسافر قیمت بالاتری داشته باشند. پارامتر‌های تعیین‌کننده در قیمت بلیط لحظه آخری مانند نوع بلیط، بازه تهیه بلیط و شرکت هواپیمایی می‌توانند در قیمت این نوع بلیط اثرگذار باشند. شما می‌توانید در سایت‌ های­‌تیکت با اعمال فیلتر‌ها بلیط‌های لحظه آخری موجود را در ایرلاین‌های مختلف مشاهده کرده و از نظر قیمت مورد مقایسه قرار دهید.  

قیمت بلیط لحظه آخری هواپیما برای کودکان

نکته‌ای که بسیار مورد توجه است این که آیا قیمت بلیط هواپیما لحظه آخری برای سنین مختلف متمایز است؟ خیر این نوع بلیط برای کودکان و بزرگسالان دارای قیمت یکسان بوده، این قانون در تمامی شرکت‌های هواپیمایی وجود دارد و در هیچکدام تفاوت قیمتی برای کودکان و بزرگسالان وجود ندارد. به عبارت دیگه قیمت بلیط هواپیما لحظه آخری برای سنین مختلف متمایز نیست. این نوع بلیط برای کودکان و بزرگسالان دارای قیمت یکسان است.

بهترین زمان خرید بلیط لحظه آخری هواپیما

نمی‌توان به طور دقیق بهترین بازه زمانی خرید بلیط لحظه آخری هواپیما را اعلام کرد؛ بسته به شرایط مختلف، زمان مناسب خرید بلیط لحظه آخری متفاوت است. اگر از نظر قیمت بخواهیم بهترین زمان خرید بلیط هواپیما لحظه آخری هواپیما را بیان کنیم، باید به نزدیک‌ترین زمان به پرواز اشاره نماییم؛ زیرا در این بازه عموما قیمت بلیط لحظه آخری ارزان‌تر است، اما اگر در لحظات اول موجود شدن بلیط اقدام به خرید کنید، بهتر است. ممکن است با گذشت زمان تمامی بلیط‌ها خریداری شوند.

چرا پرواز لحظه آخری ارزان است؟

 اینکه چرا پروازهای لحظه آخری معمولا ارزان‌تر هستند، چند دلیل مهم دارد که در ادامه به آن می‌پردازیم:

  • اول اینکه، مسئله تقاضا و عرضه به وجود می‌آید. زمانی که پروازی نزدیک به زمان پرواز، همچنان صندلی‌های خالی داشته باشد، شرکت هواپیمایی به دنبال فروش سریع این صندلی‌ها است. به همین خاطر قیمت‌ها را کاهش می‌دهند تا بتوانند این صندلی‌ها را به مسافران لحظه آخری بفروشند؛ که این موضوع باعث می‌شود این بلیط‌ها ارزان‌تر از بلیط‌های رزرو شده با زمان بیشتر باشند.
  • مدیریت ریسک، شرکت‌های هواپیمایی ترجیح می‌دهند با قیمت‌های پایین‌تر، صندلی‌های خالی را بفروشند تا اینکه آن‌ها را خالی بگذارند. این باعث می‌شود که حداقل بخشی از هزینه‌های پرواز را جبران کنند.
  • شرکت‌های هوایی گاهی به دلیل مسائل مدیریتی یا عدم پیش‌بینی صحیح تقاضا، با ظرفیت خالی روبه‌رو می‌شوند. در این موارد نیز به دنبال فروش سریع بلیط‌ها با قیمت‌های پایین‌تر هستند.
  • در مجموع، ترکیبی از مسائل مربوط به مدیریت ظرفیت و تقاضا، باعث می‌شود که شرکت‌های هوایی به دنبال فروش سریع صندلی‌های خالی با قیمت‌های پایین‌تر باشند. این موضوع منجر به این شده که پروازهای لحظه آخری ارزان‌تر باشند.

استرداد بلیط لحظه آخری

در مورد استرداد بلیط‌های لحظه آخری، معمولا شرایط و قوانین سختگیرانه‌تری نسبت به بلیط‌های رزرو شده با زمان بیشتر وجود دارد. بلیط هواپیما لحظه آخری اکثرا غیر قابل استرداد است. به این دلیل که زمان خرید بلیط پرواز تا کنسل کردن آن به طور معمول زمان کمی است که عملا امکان استرداد آن وجود ندارد. در موارد محدود که استرداد بلیط هواپیما لحظه آخری امکان‌پذیر باشد، تامین کننده بلیط هواپیما خود به عنوان واسطه وارد عمل شده و طبق قوانین چارتر کننده، بلیط را کنسل می‌کند و پس از دریافت وجه از چارتر کننده، باقی مبلغ بلیط را به مسافر عودت می‌دهد.

به همین دلایل، معمولا شرایط استرداد بلیط‌های لحظه آخری محدودتر است و ممکن است جریمه‌های بالاتری برای استرداد در نظر گرفته شود یا حتی امکان استرداد وجود نداشته باشد. این موضوع باعث می‌شود که مسافران باید با احتیاط بیشتری در رزرو این نوع بلیط‌ها اقدام کنند.

بلیط هواپیما لحظه آخری خارجی

برای اینکه یک سفر خارجی مقرون به صرفه‌ای داشته باشید خرید بلیط لحظه آخری گزینه‌ی مناسبی می‌باشد. معمولا خرید بلیط لحظه آخری خارجی در ایام سفر و هم‌چنین در زمانی که تقاضا برای سفر بالا می‌باشد امکان پذیر نیست؛ زیرا در این ایام بلیط ها زودتر به فروش رسیده و صندلی خالی برای ارائه به عنوان بلیط لحظه آخری موجود نمی‌باشد؛ بنابراین این بلیط برای کسانی مناسب می‌باشد که زمان سفر برای آن‌ها اهمیتی ندارد و برای آن برنامه‌ریزی مشخصی نداشته و هم‌چنین همیشه برای سفر آماده هستند.

مزایا خرید بلیط هواپیما لحظه آخری 

مهم‌ترین مزیت بلیط لحظه آخری، کاهش قابل توجه قیمت آن است. به دلیل اینکه شرکت‌های هواپیمایی یا چارتر کننده‌ها برای پر کردن صندلی‌های خالی هواپیما در لحظات آخر مجبور به ارائه تخفیف هستند، شما می‌توانید با قیمتی بسیار پایین‌تر از حد معمول، صاحب بلیط شوید. بلیط لحظه آخری برای مقاصد مختلف در سراسر دنیا موجود است. فرقی نمی‌کند که به دنبال سفری به اروپا هستید یا آسیا، آفریقا یا آمریکا، می‌توانید با جستجو در زمان مناسب، بلیط لحظه آخری به مقصد مورد نظرتان را پیدا کنید.

با خرید بلیط لحظه آخری، می‌توانید برنامه سفر خود را انعطاف‌پذیرتر کرده و به طور ناگهانی راهی سفری هیجان‌انگیز شوید. این نوع بلیط برای افرادی که اهل ماجراجویی هستند و از برنامه‌ریزی‌های دقیقه نودی لذت می‌برند، بسیار مناسب است. با خرید بلیط لحظه آخری، هیچ تفاوتی از نظر امکانات و خدمات با سایر مسافران نخواهید داشت. شما از همان خدمات، غذا و امکانات رفاهی که برای سایر مسافران در نظر گرفته شده است، بهره‌مند خواهید شد.

بلیط کنسلی هواپیما چیست؟

بلیط کنسلی هواپیما، بلیط‌هایی هستند، که مسافرین اقدام به خرید آن‌ها کرده‌اند و سپس بلیط خود را کنسل نموده‌اند. مسافر‌ها ممکن است چند روز قبل از پرواز یا تنها یک ساعت مانده به پرواز اقدام به کنسلی بلیط کنند، با توجه به زمانی که بلیط کنسل شده است، قیمت متفاوتی پیدا می‌کند و تبدیل به یک بلیط لحظه آخری خواهد شد. بلیط‌های کنسل شده می‌توانند بلیط چارتر یا بلیط سیستمی باشند، ولی از آنجایی که اکثر بلیط‌های چارتری قابلیت کنسل کردن ندارند، بلیط‌های کنسل شده در بیشتر مواقع بلیط سیستمی هستند.

تفاوت بلیط کنسلی هواپیما و لحظه آخری

بلیط‌های لحظه آخری هواپیما دو حالت دارند، یا توسط مجموعه چارتر‌کننده به فروش می‌رسند یا بلیط‌هایی هستند که مسافرین در یک روز قبل از پرواز آن‌ها را کنسل کرده‌اند. بلیط لحظه آخری می‌تواند چارتری یا سیستمی باشد. قیمت بلیط هواپیما لحظه آخری عموماً مناسب و ارزان است، ولی این قیمت به موارد متعددی بستگی دارد و گاهی از اوقات نسبت به نوع سیستمی اختلاف چندانی ندارد و حتی گران‌تر است، بلیط‌ها وابسته به بازه کنسلی قیمت متفاوتی خواهند داشت؛ به هر میزان که فرآیند لغو رزرو بلیط نزدیک‌تر به ساعت پرواز باشد، قیمت بلیط کمتر خواهد بود. 

بلیط لحظه آخری چارتر

بلیط لحظه آخری چارتر نوعی بلیط چارتر است که در ساعات یا روزهای پایانی مانده به پرواز، با قیمتی پایین‌تر از نرخ‌های معمول چارتر به فروش می‌رسد. اصلی‌ترین تفاوت بین بلیط لحظه آخری چارتر با بلیط‌های چارتر معمولی قیمت آن‌ها است. بلیط لحظه آخری چارتر به طور قابل توجهی ارزان‌تر از بلیط چارتر معمولی است. گاهی اوقات می‌توانید تا 50 درصد تخفیف برای این نوع بلیط‌ها دریافت کنید.

بلیط‌های لحظه آخری چارتر، در زمان‌های نزدیک به پرواز (معمولا چند ساعت یا چند روز) به فروش می‌رسند، در حالی که بلیط‌های چارتر معمولی را می‌توان از مدت‌ها قبل از تاریخ پرواز خریداری کرد. تنوع بلیط‌های لحظه آخری چارتر محدودتر از بلیط‌های چارتر معمولی است. این نوع بلیط‌ها برای پروازهای خاص و در زمان‌های محدودی ارائه می‌شوند. بلیط‌های لحظه آخری چارتر معمولا غیرقابل استرداد و غیرقابل تغییر هستند. در حالی که در مورد بلیط‌های چارتر معمولی، ممکن است امکان لغو یا تغییر تاریخ پرواز با پرداخت جریمه وجود داشته باشد.

تفاوت بلیط لحظه آخری و سیستمی

انتخاب بین بلیط لحظه آخری و سیستمی، تصمیمی مهم است که می‌تواند بر قیمت، انعطاف‌پذیری و برنامه‌ریزی سفر شما تاثیر بگذارد. در این بخش، به بررسی تفاوت‌های کلیدی بین این دو نوع بلیط می‌پردازیم تا بتوانید انتخابی آگاهانه داشته باشید.

بلیط سیستمی توسط ایرلاین‌ها و به صورت مستقیم به مسافران فروخته می‌شود؛ و قیمت آن‌ها ثابت بوده و در طول سال تغییر نمی‌کند. در بلیط‌های سیستمی می‌توانید از مدت‌ها قبل تاریخ و ساعت پرواز خود را مشخص کنید و برای سفرتان برنامه‌ریزی دقیقی داشته باشید. امکان لغو یا تغییر تاریخ پرواز در اکثر موارد با پرداخت جریمه وجود دارد. از تمامی خدمات و امکانات ارائه شده توسط ایرلاین، مانند انتخاب صندلی، رزرو غذا و غیره نیز بهره‌مند خواهید شد.

بلیط‌های لحظه آخری هم همانطور که گفتیم توسط آژانس‌های هواپیمایی و از صندلی‌های خالی پروازهای سیستمی یا چارتر که فروخته نشده‌اند، ارائه می‌شود. اصلی‌ترین مزیت این نوع بلیط، قیمت بسیار پایین‌تر از بلیط‌های سیستمی است. با خرید بلیط لحظه آخری، می‌توانید برنامه سفر خود را انعطاف‌پذیرتر کرده و به طور ناگهانی راهی سفری هیجان‌انگیز شوید.

سوالات متداول بلیط هواپیما لحظه آخری

تا چه زمانی قبل از پرواز می‌توان اقدام به تهیه بلیط لحظه آخری کرد؟

زمان دقیقی برای این فرآیند وجود ندارد؛ اما ممکن است بلیط‌ها در لحظات و ساعت‌های اخر کامل به فروش برسند. 
 

آیا خدمات ارائه شده به مسافرین با بلیط لحظه آخری و دیگر بلیط‌ها متفاوت است؟

ارزان‌ترین بلیط هواپیما لحظه آخری را از کجا تهیه کنم؟

میزان جریمه کنسل کردن بلیط هواپیما لحظه آخری چقدر است؟