H100کپی
کد تخفیف 30 هزارتومان ویژه دهه اول محرم
رزرو بلیط هواپیما
tabestoonکپی
تخفیف 200 هزار تومانی ویژه هتل های 100% آنلاین
رزرو هتل
هزینه پارکینگ فرودگاه مهرآباد و امام خمینی

هزینه پارکینگ فرودگاه مهرآباد و امام خمینی

یلدا غیرتییلدا غیرتی
30 فروردین 1403

فرودگاه مهرآباد و امام خمینی به عنوان یکی از شلوغ‌ترین فرودگاه‌های ایران، خدمات پارکینگ متعددی را به مسافران خود ارائه می‌دهند. با توجه به تنوع نوع پارکینگ‌ها و نرخ‌های متغیر، انتخاب بهترین گزینه برای پارک خودرو می‌تواند چالش‌برانگیز باشد. در این مطلب، به بررسی جامع هزینه پارکینگ فرودگاه مهرآباد و فرودگاه امام خمینی می‌پردازیم و اطلاعات کاملی را در اختیار شما قرار می‌دهیم تا بتوانید با آگاهی کامل، مناسب‌ترین پارکینگ را برای خود انتخاب کنید.

انواع پارکینگ‌های موجود در فرودگاه مهرآباد

فرودگاه مهرآباد دارای 6 ترمینال است که پروازهای متعدد داخلی را پوشش می دهند، پس از رزرو بلیط هواپیما شما باید چک کردن شرکت هواپیمایی به یکی از این ترمینال ها مراجعه کنید. به همین جهت توصیه می شود پیش از حرکت به سمت فرودگاه راه های دسترسی به هر پارکینگ را در این مقاله مطالعه کنید. 

پارکینگ‌های این فرودگاه به دو دسته کلی روباز و سرپوشیده ( طبقاتی) تقسیم می‌شوند. پارکینگ‌های روباز معمولا ارزان‌تر هستند، اما در برابر شرایط آب و هوایی مانند بارش و تابش مستقیم نور خورشید، محافظتی ندارند. پارکینگ‌های سرپوشیده محافظت بیشتری از خودرو شما را در برابر عوامل جوی به عمل می‌آورند، اما هزینه آن‌ها نیز به مراتب بیشتر است.

راه های دسترسی به پارکینگ های فرودگاه مهرآباد

فرودگاه مهرآباد دارای چهار پارکینگ مجزا است که در موقعیت‌های مختلفی قرار گرفته‌اند. برای سهولت دسترسی شما، راه‌های رسیدن به هر کدام را به تفکیک شرح می‌دهیم:

پارکینگ‌های شماره ۱ و ۲

با وسیله نقلیه شخصی، از میدان آزادی به سمت بزرگراه لشگری شرق حرکت کنید. بعد از ورود به فرودگاه مهرآباد، به طور مستقیم در خیابان پرواز تا انتها رانندگی کنید. به سمت خیابان معراج (پاسگاه راهنمایی و رانندگی) بپیچید. پارکینگ ترمینال ۱ و ۲ فرودگاه مهرآباد مقابل شما خواهد بود.

با وسایل حمل و نقل عمومی، خطوط اتوبوس‌های شماره ۴، ۲۰، ۴۰، ۴۴، ۱۱۰، ۱۲۰ و ۳۰۱ از نقاط مختلف شهر تهران به سمت فرودگاه مهرآباد حرکت می‌کنند. با رسیدن به فرودگاه، می‌توانید با استفاده از شاتل‌های رایگان به پارکینگ‌های شماره ۱ و ۲ بروید. همچنین می‌توانید از تاکسی‌های فرودگاه برای رسیدن به این پارکینگ‌ها استفاده کنید.

پارکینگ‌های شماره ۳ و ۴

با وسیله نقلیه شخصی،  از میدان آزادی به سمت خیابان حجاج (بعد از بزرگراه آیت الله سعیدی) حرکت کنید. خیابان حجاج را تا انتها ادامه دهید و به سمت خیابان پرواز بپیچید. به ورودی پارکینگ خواهید رسید.

 با وسایل حمل و نقل عمومی، خطوط اتوبوس‌های شماره ۴، ۲۰، ۴۰، ۱۱۰، ۱۲۰ و ۳۰۱ از نقاط مختلف شهر تهران به سمت فرودگاه مهرآباد حرکت می‌کنند. با رسیدن به فرودگاه، می‌توانید با استفاده از شاتل‌های رایگان به پارکینگ‌های شماره ۳ و ۴ بروید. همچنین می‌توانید از تاکسی‌های فرودگاه برای رسیدن به این پارکینگ‌ها استفاده کنید.

ظرفیت پارکینگ فرودگاه مهرآباد 

همان‌طور که گفتیم این فرودگاه ۴ پارکینگ که هر کدام به یکی از ترمینال های فرودگاه مهرآباد نزدیک هستند؛ پارکینگ شماره 1، پارکینگی طبقاتی و مسقف در نزدیکی ترمینال‌های 1 و 2 است که دارای 6 طبقه شامل 3 طبقه فوقانی و 3 طبقه‌ی تحتانی است. ظرفیت این پارکینگ برای نگهداری از 2700 خودرو است.

 پارکینگ شماره 2 نیز طبقاتی و سرپوشیده است و در نزدیکی ترمینال‌های 1 و 2 قرار دارد. این پارکینگ دارای 3 طبقه‌ی فوقانی است و برای 520 خودرو ظرفیت دارد. پارکینگ شماره 3 در نزدیکی ترمینال‌های 4 و 6 فرودگاه مهرآباد قرار دارد و پارکینگی روباز با ظرفیت 300 دستگاه اتومبیل است. پارکینگ مسقف و طبقاتی شماره 4 نیز که دارای 1 طبقه فوقانی و 3 طبقه تحتانی است ظرفیتی به‌اندازه‌ی 1۴00 خودرو دارد.

برای مطالعه بیشتر:راهنمای ترمینال های فرودگاه مهرآباد 

نرخ‌ پارکینگ فرودگاه مهرآباد

علاوه بر نوع پارکینگ، نرخ پارکینگ به عوامل دیگری مانند مدت زمان پارک، نوع خودرو و زمان ورود و خروج نیز بستگی دارد. به طور کلی، هر چه مدت زمان پارک بیشتر باشد، هزینه آن نیز به نسبت افزایش می‌یابد. همچنین، نرخ پارکینگ خودروهای سنگین مانند کامیون و تریلر از خودروهای سواری بیشتر است.

در ادامه، به ارائه جدول کاملی از نرخ پارکینگ در هر یک از پارکینگ‌های فرودگاه مهرآباد می‌پردازیم:

هزینه پارکینگ شماره 1 فرودگاه مهرآباد

هزینه ورودی

۷ هزار تومان

توقف هر ساعت از ۱ تا ۱۵ ساعت

۲۵۰۰ تومان

شبانه‌روزی (توقف از ۱۵ تا ۲۴ ساعت)

۵۳ هزار تومان

شبانه‌روزی (بعد از ۴ شبانه‌روز)            

۵۹ هزار تومان

 

هزینه پارکینگ فرودگاه مهرآباد، ترمینال 4 و 6

هزینه ورودی

۵۲۰۰ تومان

توقف هر ساعت از ۱ تا ۱۵ ساعت

۱۸۰۰ تومان 

شبانه روزی 

( توقف از ۱۵ تا ۲۴ ساعت)

۴۵ هزار تومان

شبانه روزی 

( بعد از ۴ روز)

۵۰ هزار تومان

 

نکته ای که باید مدنظر داشته باشید این است که این قیمت‌ها به طور رسمی در سایت فرودگاه مهرآباد اعلام شده است، اما مراجعه‌کنندگان به پارکینگ فرودگاه مبالغی چندین برابر بیشتر پرداخت کرده‌اند.

مدیریت هزینه‌ها در پارکینگ فرودگاه مهرآباد

برای مدیریت هزینه پارکینگ در فرودگاه مهرآباد، می‌توانید از پارکینگ‌های روباز استفاده کنید، پارکینگ‌های روباز به طور کلی ارزان‌تر از پارکینگ‌های سرپوشیده هستند. زمان پارک خود را به درستی انتخاب کنید، اگر برای مدت زمان کوتاهی در فرودگاه حضور دارید، از پارکینگ‌های کوتاه‌مدت استفاده کنید. از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید، اگر در نزدیکی فرودگاه ساکن هستید، می‌توانید از وسایل حمل و نقل عمومی مانند مترو یا اتوبوس برای رفتن به فرودگاه استفاده کنید.

روش‌های پرداخت هزینه فرودگاه مهرآباد

هزینه پارکینگ در فرودگاه مهرآباد را می‌توانید به روش‌های مختلف نقدی، کارتخوان و اپلیکیشن‌های پرداخت آنلاین پرداخت کنید.

انواع پارکینگ‌های موجود در فرودگاه امام خمینی

فرودگاه امام خمینی نیز مانند فرودگاه مهرآباد، دو نوع پارکینگ سرپوشیده و روباز را به مسافران خود ارائه می‌دهد:

  • پارکینگ های سرپوشیده، با ظرفیت 1500 خودرو، نزدیک‌ترین پارکینگ به ترمینال مسافری شماره 1 است و برای توقف‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت مناسب می‌باشد. دسترسی به این پارکینگ از طریق آسانسورها و یا سطوح شیبدار ترمینال مسافری شماره 1 امکان‌پذیر است.
  • پارکینگ‌های شماره 3 و 4، از نوع پارکینگ های روباز هستند. این پارکینگ‌ها با ظرفیت 10 هزار خودرو، در روبروی ترمینال مسافری شماره 1 و جنب مجموعه هتل‌های فرودگاهی قرار دارند. دسترسی به این پارکینگ‌ها از طریق پل ارتباطی و نیز شاتل‌های فرودگاهی امکان‌پذیر است. این پارکینگ‌ها برای توقف‌های چند ساعته تا چند روزه مناسب هستند.
  •  پارکینگ روباز شماره 2، با ظرفیت 840 خودرو، در مقابل پاسگاه پلیس راهور شهرفرودگاهی امام خمینی واقع شده است. استفاده از این پارکینگ بیشتر برای توقیف خودروهای متخلف در نظر گرفته شده است، ولی در زمان‌های پیک سفر، امکان پارک خودروهای شخصی نیز در آن وجود دارد. دسترسی به ترمینال از طریق شاتل‌های فرودگاهی امکان‌پذیر است.
  •  پارکینگ روباز شماره 5، با ظرفیت 1200 خودرو، در محدوده گمرک تجاری و ترمینال بار شهرفرودگاهی امام خمینی واقع شده است. استفاده از این پارکینگ برای مراجعین بخش‌های یاد شده و همچنین در ایام پیک سفر برای مسافرین ترمینال مسافری شماره 1 (با استفاده از شاتل‌های فرودگاهی) توصیه می‌شود.

راه‌های دسترسی به پارکینگ‌های فرودگاه امام خمینی

فرودگاه امام خمینی دارای 5 پارکینگ مجزا است که در موقعیت‌های مختلفی قرار گرفته‌اند. 

پارکینگ طبقاتی (شماره 1)

با وسیله نقلیه شخصی، از بزرگراه علامت کلانتری به سمت فرودگاه امام خمینی حرکت کنید. بعد از ورود به فرودگاه، به تابلوهای راهنمای پارکینگ‌ها توجه کنید و به سمت پارکینگ طبقاتی (شماره 1) بروید. 

 با وسایل حمل و نقل عمومی، خطوط اتوبوس‌های شماره 4، 20، 40، 44، 110، 120 و 301 از نقاط مختلف شهر تهران به سمت فرودگاه امام خمینی حرکت می‌کنند. با رسیدن به فرودگاه، می‌توانید با استفاده از شاتل‌های رایگان به پارکینگ طبقاتی (شماره 1) بروید. همچنین می‌توانید از تاکسی‌های فرودگاه برای رسیدن به این پارکینگ استفاده کنید.

پارکینگ‌های روباز شماره 3 و 4

با وسیله نقلیه شخصی، از بزرگراه علامت کلانتری به سمت فرودگاه امام خمینی حرکت کنید. بعد از ورود به فرودگاه، به تابلوهای راهنمای پارکینگ‌ها توجه کنید و به سمت پارکینگ‌های روباز شماره 3 و 4 بروید.

 با وسایل حمل و نقل عمومی، خطوط اتوبوس‌های شماره 4، 20، 40، 44، 110، 120 و 301 از نقاط مختلف شهر تهران به سمت فرودگاه امام خمینی حرکت می‌کنند. با رسیدن به فرودگاه، می‌توانید با استفاده از شاتل‌های رایگان به پارکینگ‌های روباز شماره 3 و 4 بروید. همچنین می‌توانید از تاکسی‌های فرودگاه برای رسیدن به این پارکینگ‌ها استفاده کنید.

پارکینگ روباز شماره 2

با وسیله نقلیه شخصی، از بزرگراه علامت کلانتری به سمت فرودگاه امام خمینی حرکت کنید. بعد از ورود به فرودگاه، به تابلوهای راهنمای پارکینگ‌ها توجه کنید و به سمت پارکینگ روباز شماره 2 بروید.

با وسایل حمل و نقل عمومی، خطوط اتوبوس‌های شماره 4، 20، 40، 44، 110، 120 و 301 از نقاط مختلف شهر تهران به سمت فرودگاه امام خمینی حرکت می‌کنند. با رسیدن به فرودگاه، می‌توانید با استفاده از شاتل‌های رایگان به پارکینگ روباز شماره 2 بروید. همچنین می‌توانید از تاکسی‌های فرودگاه برای رسیدن به این پارکینگ استفاده کنید.

پارکینگ روباز شماره 5

با وسیله نقلیه شخصی، از بزرگراه علامت کلانتری به سمت فرودگاه امام خمینی حرکت کنید. بعد از ورود به فرودگاه، به تابلوهای راهنمای پارکینگ‌ها توجه کنید و به سمت پارکینگ روباز شماره 5 بروید.

با وسایل حمل و نقل عمومی، خطوط اتوبوس‌های شماره 4، 20، 40، 44، 110، 120 و 301 از نقاط مختلف شهر تهران به سمت فرودگاه امام خمینی حرکت می‌کنند. با رسیدن به فرودگاه، می‌توانید با استفاده از شاتل‌های رایگان به پارکینگ روباز شماره 5 بروید. همچنین می‌توانید از تاکسی‌های فرودگاه برای رسیدن به این پارکینگ استفاده کنید.

نرخ پارکینگ فرودگاه امام خمینی 

نرخ پارکینگ در فرودگاه امام خمینی بر اساس نوع پارکینگ و مدت زمان پارک محاسبه می‌شود. هزینه ورودی برای همه پارکینگ‌ها یکسان است و به آن مالیات بر ارزش افزوده 9% نیز اضافه می‌شود.

پارکینگ شماره 1 (طبقاتی)

ورودی تا یک ساعت     

۱۰ هزار تومان

هر ساعت توقف

۵ هزار تومان

شبانه روزی

ندارد

 

پارکینگ شماره 3 و 4 (روباز)

ورودی تا یک ساعت

۷ هزار تومان

هر ساعت توقف

۲۲۰۰ تومان

شبانه روزی

۴۰ هزار تومان

 

پارکینگ شماره 2 (روباز)

ورودی تا یک ساعت

۵ هزار تومان

هر ساعت توقف

۱۵۰۰ تومان

شبانه روزی

۲۰ هزار تومان

 

پارکینگ شماره 5 (روباز)

ورودی تا یک ساعت

۵ هزار تومان

هر ساعت توقف 

۱۵۰۰ تومان

شبانه روزی

۲۰ هزار تومان

 

نتیجه گیری

هزینه پارکینگ های فرودگاه مهرآباد و امام خمینی با توجه به نوع پارکینگ، مدت زمان پارک و نوع خودرو (سواری، سنگین و ...) متفاوت است. مسافران گرامی می‌توانند با مراجعه به وب‌سایت فرودگاه مورد نظر یا تماس با شماره تلفن‌های آن‌ها از آخرین نرخ پارکینگ در هر کدام از پارکینگ‌ها مطلع شوند. همچنین، توصیه می‌شود برای جلوگیری از اتلاف وقت، قبل از سفر نسبت به رزرو پارکینگ اقدام کنید.

سوالات متداول

هزینه پارکینگ شبانه‌روزی در فرودگاه مهرآباد تقریبا چقدر است؟

هزینه پارکینگ شبانه‌روزی با توجه به نوع پارکینگ‌ها متفاوت است. برای پارکینگ 1، 2 و 4 پنجاه و سه هزار تومان و برای پارکینگ 3 چهل و پنج هزار تومان است.

آیا در فرودگاه مهرآباد پارکینگ رایگان وجود دارد؟

بهترین پارکینگ فرودگاه مهرآباد کدام است؟

فرودگاه مهرآباد چند پارکینگ دارد؟

هزینه پارکینگ ترمینال ۱ مهرآباد برای ۵شبانه روز چقدر میشود؟

آیا هر کسی می تواند از پارکینگ فرود گاه استفاده کند؟

یلدا غیرتییلدا غیرتی

سال‌ها پیش در سرزمین عجایب ذهنم دوباره متولد شدم. از آن تولدهایی که انگار یک دنیا جشن می‌گیرند و یک دنیا لبخند می‌زنند. گوشه‌ای از دنیای جدیدم کلمات و نوشته‌ها بودند و دقیقا همان گوشه‌ای بود که مجنون عاشق لیلی‌اش شد؛ حساب بقیه داستان با شما.


 

نظرات

مسیرهای پرطرفدار های تیکت

بلیط هواپیما مشهد تهران

بلیط هواپیما تهران مشهد

بلیط هواپیما تهران کیش

بلیط هواپیما مشهد کیش

بلیط هواپیما مشهد قشم